ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Objawy choroby nowotworowej

Objawy choroby nowotworowej

Choć objawy choroby nowotworowej różnią się w zależności od poziomu jej zaawansowania i miejsca występowania, lekarze nie mają trudności ze wskazaniem tych najbardziej charakterystycznych. Nie są one jednoznaczne, ich wystąpienie powinno jednak skłaniać pacjentów do zastanowienia się nad stanem swojego zdrowia, a zwłaszcza – nad złożeniem wizyty u lekarza.

Listę najczęstszych objawów choroby nowotworowej otwierają zmiany skórne. Mogą przyjmować postać owrzodzeń, można jednak zaobserwować je również przyglądając się występującym od dawna znamionom, które teraz ulegają przeobrażeniom.

Popularnym objawem są także zaburzenia związane z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Pacjentów mają prawo zaniepokoić nie tylko trudności w połykaniu, ale również utrzymujące się przez długi czas uczucie pełności doświadczane w nadbrzuszu. Także utrata wagi jest powodem do obaw, zwłaszcza jeśli chudnięcia nie da się powiązać ze zmianami diety lub trybu życia.

Częstym, choć wielokrotnie lekceważonym objawem choroby nowotworowej jest także osłabienie, zmęczenie i pogorszenie nastroju. Niepokoić powinny także krwawienia i wszelkie nietypowe wydzieliny z dróg rodnych. To właśnie wczesna wykrywalność daje największe szanse na powodzenie w walce z rakiem. Potencjalne objawy raka muszą skłaniać więc do konsultacji ze specjalistą. Żadne nie są na tyle nieistotne, aby z nią zwlekać.