ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Nasi onkolodzy

Dobry onkolog- prywatne gabinety lekarzy w Warszawie

Kim jest onkolog?

Onkologia jest nauką o etiologii, patologii, epidemiologii, zapobieganiu, rozpoznawaniu, Onkologia jest nauką o etiologii, patologii, epidemiologii, zapobieganiu, rozpoznawaniu, wielospecjalistycznym leczeniu chorych na nowotwory i ich dalszej kontroli, opiece nad nieuleczalnie chorymi oraz organizowaniu społecznej walki z tymi chorobami. Onkologia kliniczna opiera się na ścisłym współdziałaniu patologa, chirurga, radioterapeuty i chemioterapeuty, a także innych klinicystów.

testosteron
androlog

Dziedzinami pokrewnymi są urologia i seksuologia. Każdy mężczyzna na pewnym etapie życia powinien zdecydować się na wizytę w gabinecie androloga, ponieważ tylko dzięki specjalistycznym badaniom można wykryć poważne stany zapalnie i nowotwory. Dla wielu mężczyzn jest to sprawa krępująca, ale warto całą sprawę potraktować w sposób poważny i dojrzały. 

Na czym polega nowotwór?

Nowotwór to nieprawidłowy i nadmierny rozrost tkanki, nieskoordynowany z pozostałymi tkankami i nie reagujący na naturalne mechanizmy regulacyjne organizmu. Nowotwory dzielimy na łagodne i złośliwe, a te z kolei na raki, mięsaki i inne nowotwory złośliwe. Oznacza to, że nie każdy nowotwór jest nowotworem złośliwym oraz nie każdy nowotwór złośliwy jest rakiem. Na początku choroba nowotworowa przebiega bezobjawowo, jej symptomy stają się zauważalne w stanach zaawansowanych. Bardzo często są one podobne do objawów zupełnie innych chorób. Jeśli jednak, mimo leczenia, zdiagnozowana choroba nie ustępuje lub dolegliwości nasilają się, należy rozważyć konsultację z onkologiem. Wczesne wykrycie nowotworu daje duże szanse na jego całkowite wyleczenie.

Z jakimi objawami udać się do lekarza o specjalizacji – onkologa?

Wizyta u specjalisty w dziedzinie andrologii jest wskazana w przypadku następujących objawów:

  • ból, obrzęki w okolicy narządów płciowych,
  • problemy z oddawaniem moczu,
  • nieprawidłowe wyniki badania moczu lub krwi,
  •  przypadku zmian barwnikowych (pieprzyki, znamiona i inne) na skórze powłok możemy udać się po poradę do lekarza rodzinnego, onkologa, chirurga-onkologa lub dermatologa.
  • Uporczywy kaszel, chrypka – lekarz rodzinny, onkolog, laryngolog, pulmonolog (specjalista chorób płuc)
  • Powiększone węzły chłonne, utrzymujące się stany gorączkowe – lekarz rodzinny, onkolog, hematolog
  • Guz w piersi – lekarz rodzinny, onkolog, chirurg-onkolog, ginekolog
  • Guz w powłokach (na skórze lub w tkankach pod skórą) – lekarz rodzinny, onkolog, chirurg-onkolog
  • Zaburzenia połykania – lekarz rodzinny, chirurg-onkolog, gastroenterolog
  • Obecność świeżej krwi lub/i śluzu w stolcu, czarne stolce, naprzemienne biegunki i zaparcia, długo utrzymujące się zaparcia – lekarz rodzinny, gastroenterolog, chirurg-onkolog
  • Zaburzenia oddawania moczu, zmiana zabarwienia moczu, krew w moczu – lekarz rodzinny, urolog
  • Niespecyficzne (niezbyt dobrze określone) bóle w obrębie jamy brzusznej – lekarz rodzinny, chirurg, gastroenterolog, chirurg-onkolog
  • Plamienie z narządu rodnego u kobiet, bolesność podbrzusza nie związana z cyklem miesięcznym – ginekolog
  • W przypadku innych objawów, które mogą być specyficzne lub niespecyficzne dla choroby nowotworowej, zalecana jest konsultacja lekarza rodzinnego.

Przebieg wizyty u onkologa

Podczas pierwszej wizyty lekarz onkolog przeprowadza z pacjentem szeroki wywiad mający na celu zebranie informacji o dolegliwościach, a także innych zdiagnozowanych i przebytych chorobach i przypadkach nowotworów w rodzinie. Kolejnym etapem jest badanie fizykalne (czasami per rectum), np. badanie piersi u kobiet, kontrola wielkości obwodowych węzłów chłonnych. Następnie lekarz może zlecić badania diagnostyczne z krwi, moczu i badania obrazowe takie jak RTGUSGtomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Czasami konieczne jest pobranie materiału z guza (biopsja) i poddanie go badaniom histopatologicznym. Na podstawie wyników lekarz onkolog podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.