ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Mięsaki i inne nowotwory złośliwe

Mięsaki i inne nowotwory złośliwe

Mięsaki kości oraz tkanek miękkich to złośliwe zmiany nowotworowe, które wywodzą się z tkanki łącznej. Dziś jesteśmy w stanie wyróżnić ponad 100 ich podtypów. Choć jednak zdecydowana większość z nich to nowotwory agresywne, samo ich występowanie nie jest częste. Szacuje się, że stanowią niewiele więcej niż 1 procent wszystkich nowotworów, z jakimi zmagają się dorośli pacjenci.

Mięsaki tkanek miękkich najczęściej są obecne w kończynach, choć lokalizuje się je również w okolicach głowy i szyi, na tułowiu oraz w przestrzeni zaotrzewnowej. Przez długi czas ich rozwój nie powoduje żadnych niepokojących zmian. Osoby chore nie mają więc pojęcia, że zmagają się z nowotworem złośliwym. Pierwszym niepokojącym sygnałem bywa opuchlizna stawu oraz niedokrwistość, zwykle jednak wiąże się z urazami, a nawet z niewłaściwą dietą.

Także mięsaki kości do pewnego momentu rozwijają się bezobjawowo. W pewnym momencie jednak pacjenci zaczynają uskarżać się na dolegliwości bólowe. Sygnałem uzasadniającym udanie się do lekarza jest również obecność guza lub obrzmienia widocznego w okolicy stawu lub kości. Dopiero przy bardziej zaawansowanym stadium choroby mamy do czynienia z objawami ogólnymi takimi, jak gorączka i osłabienie. Same mięsaki kości, podobnie jak te zajmujące tkankę miękką, nie mają tylko jednej lokalizacji. Przeważnie pojawiają się w trzonach i przy nasadach kości długich, choć można zaobserwować je również w kościach krótkich różnokształtnych. W obu przypadkach rokowania są uzależnione przede wszystkim od tego, w jakim stadium jest nowotwór. Pewną rolę odgrywa również wielkość guza.